Нашият СЕО, Елица Стоилова, беше поканена да се включи като лектор в съпътстваща конференция, част от 68-ата среща на Комисията на UNWTO за Европа, която ще се проведе под егидата на правителството на България в София на 2 юни 2023 г. Тя ще говори по темата за изкуствения интелект (ИИ) и как той влияе на туризма, в панел, посветен на образованието и уменията в медицинския туризъм и туризма на благосъстоянието, което е и темата на конференцията.
Поканата от UNWTO бе отправена след като Umni.bg спечели глобално състезание за стартъпи на UNWTO през март’23, и предостави възможност да споделим нашето виждане за значението на образованието в индустрията в една изключително променяща се технологична среда. Елица ще обмени мисли и идеи на сцената с експерти като г-н Масимо Капути, президент на Federterme (Италия), г-н Роберто Антунеш, изпълнителен директор на NEST (Португалия), проф. д-р Тодорка Костадинова, заместник-ректор на Медицински университет – Варна / член на борда и бивш вицепрезидент на Европейската асоциация по здравен мениджмънт (България), и г-н Рикардо Лейтао, Nova Medical School (Португалия). Встъпителни думи по време на конференцията ще направят Н. Пр. г-н Зураб Пололикашвили, генерален секретар на UNWTO, и Н. Пр. г-н Илин Димитров, министър на туризма, България.
На пазара навлизат по 1000 нови приложения, базирани на изкуствен интелект, на месец. Тъй като създаването на приложения изисква все по-малко умения за програмиране, а ИИ може да изгради уебстраница за секунди само въз основа на описанието, бариерите пред създаването се свеждат до границите на въображението, личния опит и малко време. Свидетели сме на промяната в определението за разговор – от специфичен вид комуникация, която включва интерактивен обмен на идеи, мисли или информация между двама или повече души, до… между двама или повече души, или човек(и) и машина(и). В това няма нищо ново или страшно. Правим го всеки ден от 2015 г. насам – участваме в разговорния маркетинг и разговорната търговия като предприятия и потребители.
Това, което следва, е всичко “разговорно”. То ще се превърне в начина, по който общуваме с технологиите, които използваме, и в задължителен елемент за нашите творения. Ето защо грамотността в областта на ИИ става все по-важна за служителите в туристическите предприятия поради все по-широкото интегриране на технологиите с ИИ в индустрията – като се започне от чатботове и гласови ботове с ИИ, платформи за персонализирани препоръки, приложения и носими устройства и се стигне до управлявани от ИИ продажби, маркетинг и прогнозиране, задвижвани от изкуствен интелект CRM-и и хардуер.
Изкуственият интелект в много форми и случаи на употреба се превръща в част от ежедневната ни работа и живот като един от многото други инструменти, които използваме, надграждайки вече използваните инструменти с нови функционалности. Чатботовете с ИИ ще играят централна роля като свързващи елементи. Ето защо овладяването на разговора с ИИ, за да се използват всички инструменти – за работа или свободно време, се превръща в основно умение и ново конкурентно предимство за нас като професионалисти, за да се впишем в тази нова ера на изкуствения интелект.